FAQ

1. How does this all work?

Check out this page for how it all works.

2. Do I need to submit an order to purchase? 

No. We always have extras on site. The selection will be more limited but sometimes we have some good deals going as food producers show up with food on site. It’s exciting! 

3. What cities do you deliver to? 
Currently we are servicing Moose Jaw, Regina and Saskatoon every 3 weeks consistently from Feb 24 weekend and on.

Click your city at the top on the menu for your city.

4. What foods do you have available?

The foods we have are constantly changing based on seasonal availability. Check out the forms for the next order to see what’s currently available. We always have a huge selection of meats with all diff tent cuts as well as cheese, eggs, honey, seasonal vegetables, fruits, baked goods and pantry items. 
5. How do I order? 

Check out the page with your city at the top of the page on the menu.

Fill out an order form and submit payment to confirm it.

6. What types of payment do you take and do I have to prepay? 

We currently take e-transfer (preferred), cash and cheque (made out to Nadine Lee).

We ask for prepayment to fund these big bulk buys as well as to ensure people are committed to picking up their orders. However, we are able to accommodate  other arrangements when necessary and when you give us your undying promise to pick up your perishable foods.

We don’t take debit or visa and do not plan to becuase our goal is to keep the costs down as much as possible. Some of these cards charge a large percentage which would mean we would need to raise prices. And ain’t nobody want that!

7. Are the foods organic?

Some of the foods are certified organic while others come from farms that just don’t spray herbicides or pesticides.

We know your farmer.

8. What comes in a $100 farm to folk food box?

Check out this detailed post for food box info. 
9. The pick up time/place doesn’t work for me, are there other options? 

Yes. We can always figure something out. We also have delivery in each city for $10.

10 Where do the fresh farm foods come from? 

Here’s a list of suppliers.

11. I have a specific request or question. How do I contact someone? 

Morgan answers of fb messages and emails but is away right now. You can call or text Nadine at 306-648-8067

12. How are the prices determined and why are some of them more expensive than grocery stores? 

We do a lot of research into what current food prices are and we combine that with what food producers need to be paid. Sometimes Tay means you will pay quite a bit more for a product becuase it is grown, harvested, processed by hand. This is much different than using an industrial method and I can assure you that it really shows in the quality. 

The meats can take a lot longer to raise. For example, when pigs, chickens, sheep, bison and cows are free ranged they use up a lot more energy and don’t put the weight on as fast. They are also on a diet which doesn’t give them that intense fast growth. It can take twice as long or more to grow an animals on pasture. But it’s so worth it! This means more investment for the farmers in time and resources, but we like it that way and compensate date them well. We believe all food producers should make actual living wages so they can go on to live comfortably and continue to invest in our food. 

Many of the prices are set by producers and we take anpercentage of 20% for our time and resources. 

But not all the foods are more expensive. Some of the “by-products” like fat for lard, organs, cheaper cuts of meat and vegetables are very comparable to grocery stores. By cutting out the costs of big middle men, we can charge the same and pay the farmer well. In some food systems, the farmer can receive as little as 3% of the money! Our numbers are around 80% to the farmers. 😀 That makes me smile. They work very hard. 

13. What are the foods in the boxes worth?

These values are based on current market values at farmers markets, health food stores, grocery stores and farm gate sales.

You do not necessarily pay these prices in your food box as you are actually buying in bulk as you team up with everyone else buying food boxes.

Here are some examples:

Eggs $4-$9 dozen

Freezer

Meats

Pork $4-$8 lb

Beef $5-$22 lb

Chicken $3-$7 lb whole birds

Butter $8-$15 lb

Pantry:

oats $2-$4 lb

Legumes $2-$4 lb

Wild rice $8-$15 lb

Raw honey $10-$20 quart/1 kg

Olive oil $16-$22 a 500 ml bottle

Produce

1 lb carrots $2-$3 lb

String Beans $3-$5 lb

Beets $2-$3 lb

Rhubarb $2-$3 lb

Corn $8-$12 dozen

Kohlrabi $1-$2 each

Onions $2-$3 lb or $1-$2 each

Peas $3-$5

To be continued…

Advertisements